Použitelnost Apple Watch „pro ženy” — recenze po půlroce používání

10.02.2021

V září jsem si pořídila svoje první pětky. Rozhodovala jsem se asi rok a nemohla se k nim rozhoupat. Partner běhá na Garminech, a tak jsem měla zkouknutou aplikaci Garmin Connect. Apple Health mi nikdy nesedělo. Vadila mi určitá přeplácanost, nemožnost nahodit si do denního feedu vlastní výběr grafů a omezená konektivita s přáteli, odrazovalo mě omezené použití při sportu ( VO₂ Max měří až nynější AW6). Proto pro mě Apple Watch nikdy nebyly synonymem dokonalé lifestylovky, za kterou je někteří považují. Na rozdíl od Garminů pro mě měly omezenou funkčnost. Recenzi sepisuji po více, než půl roce používání a podotýkám, že jsem velkou fanynkou Apple a práci na Windows nebo v Androidu si nechci představovat ani v nejhorším snu.Konektivita vyřešena?

Krátce po pořízení hodinek jsem částečně vyřešila problém propojení s přáteli sportovci. Existuje na to jednoduchá propojovací aplikace jménem RunGap, která spáruje vše od Apple Health přes Stravu, Pacer až po Garmin. Oběma směry! Využívám ji pro párování kroků z Paceru (protože pokud jste čekali, že AW vám je bude měřit v základu, tak se mýlíte — i na takovou banalitu potřebujete externí a ideálně zaplacenou aplikaci). Do Garmin Connect se poté propíší integrovaná data ze všech apps v telefonu a v hodinkách. Pozor je třeba dát si jen na možné dublování dat a na lehké zpoždění „kroužků“. Jo, Apple Watch za 12 tisíc korun nefungují v reálném čase jako o mnoho levnější hodinky a dokončené aktivity se načtou do mobilu až po cca 45 minutách.


Porovnání Apple Health a Garmin Connect

Po propsání dat do Garmin Connect (vidím data ihned) a Apple Health (vidím vše tradičně se zpožděním) mohu obě app porovnat. Apple Health je aplikace přímo nabitá informacemi, většinu z nich však nevyužijete. Zpočátku jsem byla zmatená z hodnot jako jsou délka kroku a VO₂ Max, nikde totiž nebylo k dohledání, proč se mi nezobrazují. Až po několikadenním googlení jsem přišla na to, že je potřeba nechat hodinky několik hodin až týdnů měřit a vyhodnocovat data. Stačí se pořádně opřít do aktivit a procházek.

Jiné aplikace než Health, Garmin Connect a Pacer pro pohyb nepoužívám. Používání jen těchto tří je pro mě zatěžující. Navíc v tříštění dat nevidím smysl — chytré hodinky mi mají svět ulehčovat, ne zatěžovat hlavu překlikáváním mezi aplikacemi, abych dostala ucelený balíček dat. Apple Health je potřeba hodně upravit na míru, Garmin je oproti tomu jednodušší a ucelenější. V Apple můžete s přáteli soutěžit, vidíte jejich každodenní výsledky v kroužcích Pohyb, Cvičení a Stání, ale nevidíte žádné statistiky, pokroky ani sportovní profil. Naopak v Garmin Connect vidíte vše, co uživatel chce, abyste viděli: trasu, kterou dnes běžel, jestli preferuje plavání a jógu, popis tréninkových deníčků, který navíc můžete komentovat. Navzájem se podporujete a můžete mezi sebou soutěžit. Ve prospěch Garminu tak hraje i to, že většina mých přátel patří mezi sportovce a Garmin preferuje.


Design a použitelnost v běžném životě

Nikdo nemá takový design, jako Apple. Bohužel jednoduchost provedení a čisté linie nejdou ruku v ruce s kvalitním uživatelským rozhraním a funkcemi. Hodinky nejsou tak těžké, jak jsem se obávala. Nosím je celý den a noc na ruce aniž bych cítila zátěž, a to ani se svými karpály. Střídat můžete pravou a levou ruku. Náramky hodinek se dají měnit dle nálady a lehce k sehnání jsou i neoficiální verze náramků, které stojí doslova pár korun a vypadají více než luxusně. Záleží jen na vás, jakou investicí podpoříte kovový střed, který vyměnit později nelze. Důkladně si proto rozmyslete, jakou barvu kovu vyberete. Displej lze měnit dle nálady a velkou výhodou jsou ikonky rychlé volby, které lze snadno customizovat.

Původně jsem chtěla pánskou velikost nehledě na mé poměrně malé ruce. Teď jsem ráda za menší. Displej 40 mm mi na některých ženských rukách připadá humpolácký. Líbila se mi možnost se s hodinkami koupat. Ale narazila jsem! A to extrémně! Velmi ráda plavu a není mi jasné, proč se Apple chlubí možností plavání s hodinkami. V záručních podmínkách se totiž malým písmem píše, že hodinky jsou pouze voděodolné do 50 m, ale rozhodně ne vodotěsné. Proč tedy barvu nepřiznat rovnou?

Stejně jako iphones jsou i hodinky z tvrzeného skla. Nepraktičnost jsem poznala první měsíc po zakoupení. Ačkoliv s Macbookem, iMac nebo s iphonem nemám sebemenší problém je držet mimo vodu a nečistoty, nepoškrábané a nepadají mi z ruky (iphone mi poměrně kvalitně chrání obal), hodinky mi vyklouzly velmi rychle. Dopadly na keramickou dlažbu. A tak moje jediné Apple zařízení, které jsem plánovala pojistit ten týden, skončilo v servisu na výměnu skla. Podotýkám jen skla, protože displej byl v pořádku. I tak jsem za opravu dala téměř stejnou sumu jako za zcela nové hodinky.  Určitě si proto pořiďte jednu z následujících pojistek ihned poté, co si AW přinesete domů:

A tak jak si běžně beru telefon s sebou do koupelny, hodinky odpočívají na nabíječce. Na plavání s nimi jsem hořce zapomněla.


K čemu přesně potřebuji a chci chytré hodinky? A jak obstály AW5?


Měření menstruačního cyklu a sexuálních aktivit

Intim oblast mého života včetně chráněného a nechráněného styku je pro mě důležitá. Chci mít přehled, ale zároveň mi vadí nutnost každodenního měření bazální teploty extra teploměrem nebo celonoční nošení malého nočního teploměru, který jsem si zakoupila před dvěma lety. Popravdě jsem na denní lepení pomůcky do oblasti podpaží líná a vyhovoval by mi zabudovaný teploměr v hodinkách. Po bližším zkoumání jsem ale zjistila, že téměř žádné cenově dosažitelné hodinky tuto basic vlastnost nenabízejí, což je škoda. Bazální teplota totiž o ženském zdraví poví víc, než cokoliv jiného.

Bazální teplota vám přesně ukáže, kdy ovulujete, kdy začne a skončí menstruace, upozorní na plodné a neplodné dny a dokonce zachytí začátek těhotenství.

MŮJ VERDIKT AW: Teplotu hodinky měřit neumí, ačkoli kvalitně zaznamenávat cyklus, druh a sílu krvácení a symptomy. Po bližším proklikání v aplikaci Health se dostanete na zajímavější grafy jednotlivých dnů. Velkým mínusem je absence grafu bazální teploty, ze kterého by se dala zjistit ovulace. V případě, že procházíte jakoukoli abnormalitou typu hormonální léčba, vynechání cyklu nebo těhotenství, hodinky si s tím neporadí. Garmin Connect si s těhotenstvím snadno poradí. Apple vás standardizuje. Garmin počítá s tím, že jako žena v produktivním věku můžete otěhotnět. A vlastně i záznam symptomů menstruačního cyklu zvládá lépe. Ještě doladit teplotní graf...Krokoměr a výpočet spálených kalorií

Nutně potřebuji hlídat dennodenní aktivity při sedavém zaměstnání. Hodiny totiž prosedím u PC, za volantem nebo na pracovních schůzkách. Hlídám si dny, kdy potřebuji 14 hodinový nonstop zápřah v hluboké práci a dny, kdy cítím, že bez proběhnutí po lese bych natekla a nedokázala udržet pozornost.

MŮJ VERDINKT AW: Na kroky potřebujete externí app, naštěstí na to jejich výrobci mysleli a vytvořili přímo verze pro AW. Já jsem spokojená již od roku 2015 s aplikací Pacer, kterou jsem nejprve používala pouze na telefonu. Placená verze stojí kolem 800 korun ročně.


Měření a záznam sportovních výkonů

Často běhám, chodím po horách nebo se procházím, cvičím jógu, plavu, bruslím, chodím do fitka. Dělám toho celkem dost, a chci mít přehled, co mi každá aktivita dá. Jak mi u toho pomáhají Apple Watch?

MŮJ VERDIKT AW: Chození po bytě hodinky neberou. Naopak ve dny strávené v posteli kvůli nemoci mám paradoxně aktivitu jako jindy při pobíhání mezi úřady, klienty a kanceláří i s večerní návštěvou Tesca. Při plavání mi hodinky nejsou absolutně k ničemu, protože záručák neodpouští ani miligram vody. Nošení hodinek do sauny? S jinými značkami to není problém, Apple je ovšem tak chytrý, že nezvládne to, co zařízení za pár korun. Abych byla spravedlivá, tak v porovnání s jinými značkami sporttesterů nebo lifestylových hodinek měří AW vzdálenost, tempo, tepovku a kroky venku téměř přesně. Rozhodně je velkou výhodou značné množství aktivit, které si můžete zvolit před cvičením.


Spánek

Tady bych měla ráda změřené REM a nonREM fáze (spíše pro zajímavost) a uvítala bych možnost zaznamenávat sny. Apple Watch se touto funkcí chlubí, ale vestavěná funkce záznamu spánku toho moc nezaznamená. Jednotlivé fáze spánku rozhodně ne.

MŮJ VERDIKT AW: Pokud vás spánek zajímá a přemýšlíte nad takovými produkty, jako je například Oura ring, s AW si moc nepomůžete. Opět je třeba externí aplikace. Zatím testuji Pillow, ale vadí mi nepřesnost. Pokud si přes den dáváte šlofíky, aplikace je nezaznamená ani v případě, že to v nastavení udáte. Fáze bdělosti v noci jsou naprosto mimo a aplikace často nezaznamená ani několikahodinové probuzení. Roční cena placené verze, která umožňuje dlouhodobý záznam spánkových cyklů, se pohybuje kolem částky 2350 korun.

Co mi ovšem na hodinkách vyhovuje neskutečně, je funkce budíku. Velmi jemné vibrace (odlišné od vibrací při upomínkách) mne dokáží vzbudit přirozeně bez překonávání averze k téměř každé probouzecí melodii budíku, jakou nastavím.


Na co naopak hodinky nechci — žádné

Od začátku jsem věděla, že mi vadí notifikace. Mám vypnuté notifikace i na telefonu. Pokud cíleně nesleduji kampaň klienta, důsledně používám Adblock. Soustředím se na čistou pracovní plochu na obou PC, na kterých pracuji. V mém telefonu nenajdete hry, nepatřím mezi cílovou skupinu ani ve chvílích nudy. Na zápěstí mi díky přetíženým šlachám vadí brnění, které s sebou notifikace nebo funkce Dýchání přináší. Nepotřebuji tak propojení s většinou notifikací na telefonu.

Propojení s telefonem se zdá super, ale po měsíci používání jsem si zrušila napojení na SMS zprávy, veškeré ostatní messengery, volání a upomínky. Ty používám pasivně hlavně ve chvílích, kdy nemohu psát — narozdíl od Siri v autě, kde mám spárovaný telefon, nemusím do hodinek mluvit anglicky a neztrácí se původní význam mých sdělení a nepřekrucují se česká slova. Nahrávám si tak úkoly nebo mluvené slovo rukou na volantu a později z nahrávek zpracovávám články. I diktování SMS funguje v češtině bezvadně (co to zavést i na telefonu?). Volání z hodinek je možné, ale vzhledem k závislosti na několikametrové blízkosti telefonu vcelku k ničemu.

Funkci Dýchání jsem použila přesně sedm krát. Větší výsledky přináší ranní pozdrav slunci nebo občasná návštěva jógových lekcí. EKG je zajímavá funkce, určitě ale spíše pro muže ve věku 60+ let než pro mne.Celkové hodnocení Apple Watch

K dokonalým hodinkám mají Apple Watch rozhodně daleko. Při ceně dvanáct tisíc korun si představuji, že nebudu muset investovat do dalších aplikací, bez kterých bych hodinky nemohla používat naplno. Podruhé bych už do nich neinvestovala a rozhodně si pro příště pořídím jednoduchý elegantní sporttester od Garmin, který za méně peněz prokáže více muziky. I bez mého zaměření na sport je zde totiž funkcí pro kvalitní lifestyle málo, naopak někde je možné ubrat.

Proč jsem se tedy rozhodla pro AW? Upřímně jsem doufala v kvalitní lifestylové hodinky s více funkcemi v kombinaci s kvalitním vzhledem, nicméně nemohla jsem se více mýlit. Předražená bída, sázející jen na hezký vzhled a dobrou pověst ostatních Apple zařízení. Podruhé již ne.


Největší plusy: 

 • design — proměnlivý a opět neskutečně povedený, jako je u Apple zvykem,

 • k dispozici nepřeberné množství vyměnitelných pásků,

 • možnost nosit na obou zápěstích,

 • lehká váha,

 • velmi pohodlné,

 • motivace kroužky,

 • notifikace a měření dýchání,

 • propojitelnost s telefonem (pokud chcete),

 • Apple Pay znamená, že není nutné pořád vytahovat na placení telefon nebo zadávat PIN,

 • AW6 mají funkci saturace krve kyslíkem,

 • bonbonek navíc — obrázek aktuální fáze měsíce na displeji, to se mi opravdu líbí!


Největší mínusy:

 • horší párování s přáteli, není možnost komentovat výkony přátel,

 • absence kvalitního měření jednotlivých spánkových fází,

 • v Apple Health není důraz na jednoduchou funkci krokoměru,

 • s hodinkami nelze plavat, 

 • jsou křehké a špatně pojistitelné, oprava je extrémně drahá,

 • baterie vydrží jeden den, do hor a na treky jsou nepoužitelné,

 • neměří teplotu.

Autorka článku: Veronika Lonská

Často jsem z prostředí a fungovaní české e-commerce unavená. I když na různých setkáních profíků, nadšenců a začátečníků vypadá toto odvětví jako prostředí plné pozitivně naladěných férových osobností, i tady jsou byznysmeni s ostrými lokty, pijavice a lenoši. E-shopaření, online marketing a weby ale miluju. A vím, že většina chce to, co já. Zdravou konkurenci, rostoucí obraty a pohodu.